DRENGE 2015
Velkommen til Tuse Fodbolds årgang 2015 drengehold.
Det skal være sjovt at gå til fodbold. Det kræver blandt andet tilstedeværelse, anerkendelse og et godt socialt miljø, som den enkelte dreng kan trives i, hvilket vi gør alt vores bedste for at efterleve.
Vi ønsker, at alle vores drenge får den bedst mulige træning, hvor alle bliver set og bekræftet. Vi arbejder derfor med stationstræning.
På hver station er ambitionen, at der maksimalt er 8 drenge pr. træner, hvorved spillerne hele tiden er aktiveret. Via denne type træning udfordres drengene på alle fodboldmæssige parametre (teknik, pasningsspil, spilforståelse mv.) - dog med fokusområde fra træning til træning.
Udover træning, så deltager vi jævnligt i stævner eller træningskampe. Dette foregår som hovedregel i weekender, hvor drengene får stillet deres kampsult og kan få omsat alt det, de har lært til træning over til kampmiljøet.
Vi har derudover en række sociale aktiviteter såsom pizzaaftener, sommer- og juleafslutning. Målet er der er 2 sociale aktiviteter pr. halvår.
Som forældre til fodboldspilleren
I skal som forældre til en ‘fodboldspiller’ være indstillet på, at I er en aktiv del af jeres drengs "fodboldliv", når I vælger Tuse Fodbold som klub. I Tuse Fodbold går drengene ikke til fodbold alene i de yngre årgange, men sammen med minimum én forældre. Dette er vigtigt, da drengene stadig har en alder, hvor de har brug for jeres tilstedeværelse, men også for at sociale relationer til andre forældre kan opbygges og styrkes til det fremtidige "fodboldliv" til gavn for det sociale miljø omkring holdet.
Læs mere her: https://www.tusefodbold.dk/medlemmer/for-foraeldre/
Vi glæder os til at møde jeres dreng til en kommende træning. Ræk endelig ud ved spørgsmål!
Velkommen til Tuse Fodbold!
Hilsen Trænerteamet